Strona główna Organizacja wypraw Galerie zdjęć

Organizacja wypraw

komora Ksawer

Aktualności

 
2008-01-20 Kolejna wyprawa
Kolejna wyprawa, tym razem beze mnie, za to zorganizowana przez Grzegorza Kaczmarczyka (Dzięki wielkie!). P. Wiewiórka mnie zdopingował i jak tylko się odrobię, to idziemy po raz kolejny! Zdjęcia już w galerii.
2007-11-1 18 listopada nieaktualny :(
Niestety, brak wieści od naszego ulubionego przewodnika, spróbuję w innym terminie.
2007-10-29 Propozycja wyprawy 18 listopada
Nowa wyprawa - proponowany termin 18 listopada. Chętni proszeni są o zgłaszanie się na liście mailowej.
2007-06-01 I po wyprawie
Oj, dostalismy łomot :D Takiego przeczołgania przez kopalnię jeszcze nie było... :D
2007-05-28 1 czerwca - godzina
Otrzymałem finalne potwierdzenie - godzina rozpoczęcia imprezy o 14:30, zapraszam uczestników pod Szyb Daniłowicza o 14:15.
2007-05-22 1 czerwca - idziemy!
Otrzymałem potwierdzenie z Kopalni - 1 czerwca godziny popołudniowe. Lista uczestników jest już zamknięta, można jedynie zapisać się na rezerwę.
2007-05-09 Zmiany na stronie.
Dodałem alternatywny sposób zapisywania się na listę mailową. Zapraszam do skorzystania.
2007-05-08 Nowy termin.
Mam dwa proponowane terminy - 25 maja i 1 czerwca. Zapisy na liście mailowej.
2007-05-02 Wyprawa 11 maja 2007 r. Odwołana! Ustalam inny termin.
Kopalnia poinformowała, że przeprowadza w tym dniu prace zabezpieczające.


Jak się wybrać na taką imprezę?


  Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego, trasa geologiczna jest w stałej ofercie Kopalni Soli w Wieliczce, wystarczy "tylko" zamówić. Jednakże trzeba zdawać sobie sprawę z kilku ograniczeń.
  • Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 10 osób.
  • Uczestnikami wycieczki mogą być osoby które ukończyły 16 lat życia.
  • Trasa jest dość wymagająca kondycyjnie. Jest to odpowiednik wycieczki w średnie góry (np. Beskidy).
  • Wycieczkę trzeba zamówić minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.
  • Nie jest to tania impreza, a do tego większą część kosztów, to koszty stałe, niezależne od ilości uczestników. Przy grupie 10 osób koszt wynosi ok. 100zł na osobę.

Ze swej strony mogę zaoferować swoje doświadczenie w załatwianiu formalności, tak samo jak pomoc przy formowaniu grupy zwiedzających, gdyż z moich doświadczeń wynika, że najtrudniejszym zadaniem jest znalezienie odpowiedniej ilości chętnych, którzy nie rozmyślą się tuż przed wyprawą. Zatem osoby chętne do wzięcia udziału w kolejnych wyprawach proszę o zapisanie się na listę mailową i zgłoszenie chęci uczestnictwa wraz z proponowanym terminem lub terminami.
Oczywiście, takie zgłoszenie nie jest w żaden sposób wiążące, chodzi jedynie o zorientowanie się, czy jest szansa na zmontowanie ekipy. Jeśli tak, to wówczas pojawi się na liście propozycja trerminu, a następnie zbieranie chętnych już na konkretny dzień.

Zapisać się na listę mailową mozna tutaj

W razie kłopotów zawsze można się ze mną skontaktować używając danych poniżej:
Adam Płaszczyca
ul. Na Szaniec 23/70
31-560 Kraków
tel. 0502 122 688 (cały dzień) i 012 378 31 98 (wieczorem)



Najczęściej zadawane pytania:

 
Jak się ubrać?
Tak, jak do wyjścia na wycieczkę w góry. Niezbyt ciepło - temperatura w Kopalni wynosi 14 stopni, a samo zwiedzanie jest dość intensywną aktywnością fizyczną, zatem nie ma potrzeby zabierać dodatkowych rzeczy. Dobrze jest mieć dobre, wygodne i wytrzymałe obuwie.
Jakie oświetlenie wziąć ze sobą?
Żadnego. Przepisy górnicze zabraniają używania latarek innych niż górnicze. Oczywiście, każdy uczestnik dostaje taką lampę.
Czy można robić zdjęcia?
Oczywiście, że tak, inaczej nie powstałyby galerie. Jednak z góry uprzedzam - robienie zdjęć w kopalni wymaga dobrego fotografa umiejącego wykorzystać posiadany sprzęt. Praktycznie zdjęcia robione aparatami kompaktowymi są, delikatnie mówiąc, nienajlepsze. Aby uzyskać przyzwoite zdjęcia trzeba mieć minimum statyw oraz możliwość ustawienia czasu ekspozycji na kilka, a nawet kilkadziesiąt sekund.
Czy na trasie jest toaleta?
Nie. Nie ma tez piwa, wyszynku i innych przybytków cywilizacji.
Na zdjęciach widze specjalistyczny sprzęt (hełmy, lampy), co trzeba mieć ze sobą?
Nic z tych rzeczy. Wszystko zapewnia Kopalnia. A dokładniej - lampę, pochłaniacz tlenku węgla, hełm oraz fartuch drelichowy.
Czy można wynieść z kopalni kawałki soli?
Tak, można. Jedynym ograniczeniem jest to, aby nie niszczyć unikalnych form naciekowych. Jeśli jednak na spągu (czyli na "podłodze") znajdzie się ładna bryłka, to można ją wziąć ze sobą.
Czy pod ziemią działają telefony?
Tak - te górnicze ;) A na serio - pod ziemią nie działają żadne urządzenia wykorzystujące fale radiowe, takie jak telefony komórkowe czy odbiorniki GPS.
Czy osoby starsze mogą wziąć udział w zwiedzaniu?
Jedyną przeszkodą może być sprawność fizyczna i wytrzymałość. Natomiast mikroklimat jaki panuje w kopalni służy zdrowiu, w końcu pod ziemią jest również uzdrowisko. Szczególnie osoby mające problemy z drogami oddechowymi, tak samo jak alergicy dobrze czują się w Kopalni.


Strona główna